Aktualności

Dzień Niemiecki

26 marca 2013

26 marca uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorach flagi niemieckiej ( czarny, czerwony, żółty), od wejścia witała ich muzyka niemieckich wykonawców, cała szkoła ozdobiona była wykonanymi przez uczniów, flagami Niemiec, Austrii , Szwajcarii i Liechtensteinu, na drzwiach wszystkich sal widniały napisy w języku niemieckim a tablice na szkolnych korytarzach ozdobione były pracami uczniów .

 • Dzień Niemiecki rozpoczęli uczniowie klasy IV piosenką „Guten Morgen, Guten Tag”
 • Następnie klasa V przedstawiła prezentację na temat: „Znane osobowości z krajów niemieckojęzycznych”. Równolegle  z pokazem slajdów na sali pojawiali się uczniowie przebrani za prezentowane osoby. Na koniec uczniowie klasy V zaśpiewali piosenkę         „ Meine Familie”
 • Po pierwszej prezentacji uczniowie klas IV, V i VI udali się do swoich sal gdzie w ramach konkursu plastycznego tworzyli ilustracje do znanych bajek braci Grimm.
  • Klasa IV –„O wilku i siedmiu koźlątkach”
  • Klasa V-„ Muzykanci z Bremy”
  • Klasa VI-„Czerwony kapturek”
 • W tym samym czasie klasy 0, I, IIA, IIB I III przystąpiły do konkursu ze znajomości niemieckich słówek. Każdej klasie został przydzielony uczeń z klasy III gimnazjum (sekretarz), którego rolą było zapisywanie odpowiedzi młodszych kolegów. Uczniowie musieli rozpoznać na zdjęciu i nazwać 72 wyrazy z pięciu kategorii : kolory, zwierzęta, rodzina, zabawki, owoce i warzywa. Po każdej rundzie wybrana klasa wykonywała piosenkę tematycznie związaną z prezentowaną kategorią.

Dwie klasy uzyskały 64 punkty zajmując tym samym pierwsze miejsce, były to klasy „0” i IIa. Drugie miejsce zajęła klasa IIb zdobywając 62 punkty. Trzecie miejsce przypadło klasie I, której udało się zdobyć 53 punkty. Wszystkie klasy biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 • Po konkursie ze znajomości słówek uczniowie najmłodszych klas zostali zapoznani z bajkami do których ilustrację wykonywali ich starsi koledzy, a następnie w drodze głosowania wybrali najlepszą ich zdaniem pracę. Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym zajęła klasa V wykonująca ilustrację do bajki pod tytułem „ Muzykanci z Bremy”, miejsce drugie przypadło klasie VI, za pracę ilustrującą „Czerwonego kapturka”, a trzecie klasie IV za plastyczne przedstawienie bajki  „ O wilku i siedmiu koźlątkach”
 • Po rozstrzygnięciu konkursu plastycznego i wręczeniu dyplomów uczniowie klasy VI przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację na temat kuchni krajów niemieckojęzycznych i idąc za przykładem innych klas również zakończyli ją piosenką związaną z przedstawianym tematem: „ Am liebsten trink` ich Cola”
 • Po prezentacji uczniowie klas O, I, IIA, IIB i III otrzymali przepisy na niemiecką sałatkę ziemniaczaną i udali się do swoich klas na kulinarną przygodę.
 • Przyszła kolej na zaprezentowanie wyników pracy klasy IV, która przybliżyła nam swoją prezentacją niektóre miasta i zabytki Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
 • Ostatnią prezentację przygotowaną przez uczniów klasy III gimnazjum poprzedziło wykonanie przez nich „ Ody do radości”, naturalnie w języku niemieckim. Uczniowie przypomnieli sylwetki znanych kompozytorów z Niemiec i Austrii. Na zakończenie ochotnicy zatańczyli walca wiedeńskiego do utworu Johanna Straussa „ Nad pięknym, modrym Dunajem”
 •  Po obejrzeniu wszystkich prezentacji nadszedł czas na quiz ze znajomości krajów niemieckiego obszaru językowego dla uczniów klas IV, V i VI . Największą wiedzą wykazała się klasa V odpowiadając poprawnie na 41 z 50 pytań. Miejsce drugie zajęła klasa VI, a trzecie klasa IV.
 • Po wręczeniu dyplomów za quiz, odbył się ostatni konkurs – recytacja wiersza o tematyce wiosennej. W konkursie wzięło udział czterech uczniów. Trzy osobowe jury w skład, którego weszli nauczyciele językowcy zdecydowało o przyznaniu wszystkim pierwszego miejsca. Wiersze recytowali : Jakub Wiejcki kl.IV, Daria Różańska kl.V, Lara Fornal kl. VI i Piotr Wiejcki kl.VI.
 • Ostatni punkt programu – uczestnicy projektu zostali zaproszeni do degustacji przygotowanych przez młodszych uczniów sałatek ziemniaczanych (Kartoffelsalat), i koreczków serowych,   ponadto można było skosztować pyszne strucle jabłkowe ( Apfelstrudel) oraz Frankfurterki.