Aktualności

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

4 października 2019

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych, w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie ,dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, w Szkole Podstawowej STO w Żyrardowie odbyły się obchody EDJ  w interesującej odsłonie. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali mini pawilony tematyczne. Motywem przewodnim dnia były barwy krajów europejskich. Motyw ten zainspirował do zorganizowania koncertu piosenki  ,,Kolorowy wiatr” zaśpiewanej przez wszystkich uczniów szkoły. Powiewające flagi krajów z całego świata spotęgowały charakter uroczystości.  Mając na względzie migracje na świecie, sprawności językowe uczniów oraz ich zamiłowanie do obcych kultur, nauczyciele przygotowali atrakcje w postaci zabaw językowych. Uczniowie zmierzyli się z wiedzą           o przysłowiach, flagach, potrawach regionalnych oraz ze znajomością ‘false friends‘- słów,  które pozornie wydają się mieć podobne znaczenie do polskiego, jednak znaczą zupełnie coś innego.

Kulminacją programu dnia była zabawa w rytmach belgijki –  tańca ludowego bardzo popularnego zarówno w Polsce jak i we Francji. W oryginale nazywany on jest Chapelloise i tańczy się go do piosenki Laïs- ‘t Smidje. Melodia jest tak skoczna i tak szybko wpada w ucho, że nogi aż same rwą się do tańca. Efekty można zaobserwować na zdjęciach.

Poczęstunek  osłodził smak imprezy szkolnej. Uczniowie i goście zainspirowani prezentacjami krajów udali się na zajęcia w dobrych humorach planując wyjazdy oraz poszerzanie wiedzy o krajach nie tylko  europejskich.