Aktualności

Kl. IV,V,III gimnazjum

25 lutego 2013

Setne lekcje na języku polskim w klasach IV, V i III gimnazjum.

Na fakt przekroczenia pierwszego semestru roku szkolnego 2012/2013 wyraźnie wskazują numery lekcji w dziennikach szkolnych i zeszytach uczniów. Lekcje jubileuszowe są już tradycją pracy na języku polskim. Staramy się, aby miały one odświętny i niecodzienny charakter.

W klasie czwartej uczniowie uczestniczyli w zabawie pt. mówiące rekwizyty. Drobne przedmioty symbolizowały postaci, miejsca, wydarzenia z omawianej lektury Francesa Hodgsona Burnetta „Mały lord”.

W klasie piątej lekcja setna była poświęcona tematyce walentynkowej, a uczniowie zatytułowali ją „Z miłości do języka polskiego i poezji”. Czytaliśmy z podziałem na role rozmowę liryczną Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Chłopcy z lekkością i wdziękiem wcielali się w role zakochanych młodzieńców, a dziewczęta z uprzejmością przyjmował Ich wyznania. Ponadto czytaliśmy, analizowaliśmy  i interpretowaliśmy wiersze Adama Mickiewicza „Niepewność”, Adama Asnyka „Między nami nic nie było…”, Konstantego Ildefons Gałczyńskiego „Ile razem”.

W klasie trzeciej gimnazjum połączyliśmy na lekcji przyjemne z  pożytecznym. Przy koncercie zatytułowanym tutaj w wykonaniu Tomasza Stańko (trąbka) i Wisławy Szymborskiej (poezja) graliśmy w Scrabble. Okazuje się, że znakomita twórczość pomaga w zbieraniu myśli
i układaniu słów. Zwycięzcami rozgrywki zostali Patryk Chrzanowski i Marek Dąbkowski.

Na kolejne setne lekcje trzeba będzie poczekać do następnego roku szkolnego, ale to zwiastun tego, że zbliżają się wakacje.

 

Nauczyciel języka polskiego

Joanna Kowalska