Aktualności

Konkurs Logiczny Geniusz

23 lutego 2015

14 stycznia 2015 uczniowie klas IV i VI naszej szkoły podstawowej oraz  I klasy gimnazjum wzięli udział w I edycji szkolnego konkursu „Logiczny Geniusz”. W ciągu 60 minut rozwiązywali 10 zadań otwartych o różnym stopniu trudności. Należało uważnie przeczytać treść, zastanowić się i dopiero przystąpić do rozwiązania.

Oceniany był przede wszystkim tok myślenia. Uczniowie starali się dokładnie opisywać swoje rozwiązania, bo za podanie samej odpowiedzi punkty nie były przyznawane. Panie: Agata Barańska, Joanna Kowalska i Joanna Kluczek – nauczycielki obecne na konkursie, zgodnie twierdzą, że miło było patrzeć na skupione i zaabsorbowane twarze.

Miesiąc później wszyscy uczestnicy zebrali się na uroczystym podsumowaniu konkursu. Po dokładnym sprawdzeniu prac okazało się, że każdy zasłużył na nagrodę. Choć zadania nie były proste i widać było, że niektórzy nigdy wcześniej nie spotkali się z takimi zagadkami – nikt się nie poddał i nie oddał pustej kartki. Najlepsze okazały się prace trójki gimnazjalistów, którzy od początku roku systematycznie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach koła matematycznego, gdzie między innymi ćwiczą umiejętność logicznego myślenia.

Różnice punktowe w pozostałych pracach były niewielkie i niejednokrotnie młodsi poradzili sobie lepiej. Dla każdego uczestnika zostały przygotowane nagrody: książki „Bukiety matematyczne dla gimnazjum” i „Głowołamacze” oraz plany lekcji w formie sześciennych kostek, do samodzielnego złożenia. Pani dyrektor Teresa Sitarz pochwaliła uczestników konkursu, zachęciła do takiej aktywności w przyszłości  i wręczyła nagrody i dyplomy.

Laureatami zostali:

I miejsce – Franciszek Dębecki kl. I gimnazjum

II miejsca – Julia Perzanowska i Daria Różańska kl. I gimnazjum

III miejsca – Antoine Schotkosky kl. I gimnazjum

I miejsca wśród uczniów szkoły podstawowej i jednocześnie IV miejsca wśród uczniów

szkoły podstawowej i gimnazjum –  Julia Adamiak i Maciej Lubaczewski kl. VI

I miejsca wśród uczniów klas czwartych i jednocześnie V miejsca wśród uczniów szkoły

podstawowej i gimnazjum – Olga Wejman kl. IV

Wyróżnieni za udział zostali:

Hanna Adamiak

Beata Bracka

Nina Fusiek

Antonina Repetowska

Natasza Rybkowska

Maria Rokicka

Miłosz Glinka

Franciszek Szymański

Kornel Dudziński

Filip Stec

Maksymilian Rutendolff- Przewoski

Michał Wejman

Szymon Turkowski

Damiano Gorge

Julia Petelicka

Barbara Ignaczak

Tadeusz Woźniak

Szymon Szulborski

Michał Laskowski

Po rozdaniu nagród autorzy najlepszych prac zaprezentowali swoje rozwiązania. Uczennica I klasy gimnazjum Barbara Ignaczak zajęła się stroną techniczną prezentacji. Robiła zdjęcia oraz wyświetlała na tablicy treść zadań, które rozwiązywali Daria Różańska, Julia Perzanowska i Franciszek Dębecki. Widać było, że pokaz okazał się ciekawy zarówno dla uczniów, jak i obecnych nauczycieli.

Rozwiązywanie zadań tego typu to jedyna okazja, żeby  młodsi konkurowali ze starszymi w matematycznych zmaganiach.

 Zachęcamy rodziców, żeby spróbowali swoich sił i zmierzyli się z zadaniami z konkursu, które wraz z odpowiedziami umieszczamy na stronie szkoły.

Bardzo dziękuję za pomoc w zorganizowaniu konkursu Dyrekcji, Nauczycielom i moim Uczniom.

Joanna Kluczek

 

 

Pobierz:

Zadania z konkursu „Logiczny Geniusz”

Odpowiedzi do zadań – Logiczny Geniusz