Projekt „Małe miasto – wielcy ludzie”

Projekt „Małe miasto – wielcy ludzie” rozpoczął się w maju ubiegłego roku szkolnego. Został dofinansowany przez Województwo Mazowieckie. Wtedy to do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych skierowany został regulamin konkursu na wykonanie monografii o postaci związanej z Żyrardowem, która swoją pracą, zainteresowaniami lub osobowością przynosi miastu chlubę, jest wzorem do naśladowania lub godna jest miana autorytetu. Zainteresowani konkursem uczniowie mogli pracować nad monografią całe wakacje. Efekt wakacyjnych zmagań przejrzało, a następnie oceniło jury, które stanowili:

p. Barbara Cieplak – Naczelnik Wydziału Oświaty w Żyrardowie,

p.Beata Rusinowska – dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie oraz

p. Zbigniew Kołaczek – artysta – plastyk.

 

Do organizatora konkursu, czyli Społecznego Gimnazjum STO w Żyrardowie, wpłynęło w sumie 13 prac. 7 z nich wykonanych było w formie prezentacji multimedialnej, 6 – w formie raczej tradycyjnej, folderu lub książeczki.

 

W konkursie wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, Zespołu Szkół nr 2 – Liceum Ogólnokształcące w Żyrardowie, Zespołu Szkół Publicznych nr 4 w Żyrardowie oraz Społecznego Gimnazjum STO im. Pawła Hulki – Laskowskiego w Żyrardowie. Łącznie do konkursu przystąpiło 21 osób, gdyż niektóre z prac wykonywane były zespołowo.

 Prezentacja

 • Wśród 13 bohaterów monografii znalazło się dwóch, którzy związani są z przeszłością miasta. Pierwszy z nich to Paweł Hulka – Laskowski – pisarz, tłumacz, społecznik. Człowiek, który wychował się w Żyrardowie, tu spędził swoje dzieciństwo i młodość. Zasłynął m .in. tłumaczeniem „ Podróży Guliwera” oraz przekładu „Przygód dobrego wojaka Szwejka”. Prace o nim przygotowały uczennice kl. IIIb Zespołu Szkół nr 2 – Liceum Ogólnokształcące w Żyrardowie: Sylwia Wojtczak, Edyta Gawart, Agnieszka Bakalarska pod opieką p. Renaty Król.
 • Kolejnym bohaterem związanym z przeszłością naszego miasta jest Filip de Girard. Z pochodzenia Francuz, jednak ściśle związany z Żyrardowem, a to za sprawą tego, że był on pierwszym dyrektorem Zakładów Lniarskich, od jego nazwiska wzięła się nazwa naszego miasta. Mieszkał w jednej z willi, które widać za oknem tej sali, przy dawnej ulicy Parkowej. Autorem pracy jest uczeń klasy I Społecznego Gimnazjum Sto w Żyrardowie – Michał Mela.
 • Autorzy kolejnej pracy piszą : ”W naszym Małym mieście Żyrardowie też są wielcy ludzie. My, uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 wcale nie musieliśmy ich szukać – jednego z Nich spotykamy codziennie, mamy blisko siebie, zawsze możemy na Niego liczyć.” Jak się okazuje osobą tą jest pani dyrektor wyżej wymienionej szkoły, p. Małgorzata Kociszewska. Zdaniem uczniów pani dyrektor działa w myśl powiedzenia „nie ma rzeczy niemożliwych” i to najbardziej im imponuje, zwłaszcza, że przekłada się to na wizerunek szkoły. Uczniowie są wdzięczni pani dyrektor za to, że dba o nich i stara się zapewnić im jak najlepsze warunki pracy. Pracę wykonały uczennice kl. IIIb Zespołu Szkół nr 2 – Liceum Ogólnokształcące w Żyrardowie: Wiola Puchalska, Magda Domańska, Krystyna Szamburska pod opieką p. Renaty Król.
 • Kolejnym bohaterem pracy jest tata samego autora. Jest nim p. Janusz Twarowski, człowiek który od 25 lat jest szewcem. Bardzo to miłe, że syn we własnym ojcu dostrzega cechy wielkiego duchem człowieka. Pan Twarowski kontynuuje tradycje rodzinne ze strony żony. Pracuje w tym rzadko spotykanym dziś zawodzie z prawdziwie „szewską pasją” i jest szczęśliwy z tego co robi. Autor pracy, Daniel Twarowski, jest uczniem kl.I Zespołu Szkół Publicznych nr 4 w Żyrardowie. Pracę wykonał pod okiem p. Anny Boruckiej i P. Grażyny Ossowicz.
 • Nasz następny bohater urodził się w Żyrardowie, tu skończył szkołę zawodową, potem rozpoczął pracę w Zakładach Przemysłu Lniarskiego, a naukę kontynuował wieczorowo w Technikum Elektroenergetycznym. Przedstawiony w skrócie życiorys z pewnością nie wskazuje na to, że człowiek o którym mowa to przyszły premier naszego kraju – Leszek Miller. Jego konsekwencje w wyborze ścieżki życiowej docenili uczniowie kl. IIIb Zespołu Szkół nr 2 – Liceum Ogólnokształcące w Żyrardowie Adrian Kyzioł, Przemek Jakubowski, Tomasz Królikowski pod opieką p. Renaty Król.
 • Wśród postaci opisanych w pracach konkursowych znalazła się osoba p. Lucyny Koryckiej – kobiety, która jak pisze autorka pracy „zawsze służy dobrym słowem i otuchą”, a ma niestety ku temu często okazję, bo wspomaga kobiety chore na raka piersi. Jest inicjatorką i założycielką Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym AMAZONKI w Żyrardowie. Osobą p. Koryckiej zainteresowała się Joanna Żaboklicka, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Pracę wykonała pod opieką p.Kingi Sałaj.
 • Na pograniczu prac o społecznikach i artystach znalazła się ta o p. Arturze Kurku – człowieku, który z pasją uprawia sport i ma na tym polu liczne osiągnięcia. Jest miłośnikiem nowoczesnej dyscypliny o nazwie adventure Racine. Dziś nie ma go z nami, gdyż uczestniczy w mistrzostwach świata w tej dyscyplinie, które odbywają się w Brazylii. Sylwetkę p. Kurka w swej pracy przybliżył nam uczeń klasy I Społecznego Gimnazjum STO im. Pawła Hulki – Laskowskiego w Żyrardowie – Kacper Piekarski.
 • Jak wspomniała już moja koleżanka, przechodzimy teraz do prezentacji artystów, którzy mieszkają w naszym mieście. Plejadę tych prezentacji otwiera praca o
 • p. Karolu Grabowskim, artyście – fotografiku, który o swoim zamiłowaniu do fotografowania mówi: „Fotografia powinna być świadomą dokumentacją rzeczywistości a jej proporcjonalny stosunek celowych działań może stanowić twórczy motyw…” Żyrardowianom osoba p. Grabowskiego będzie się kojarzyć także z organizacją wyborów miss Żyrardowa. Pracę o tej postaci przygotowali uczniowie kl. IIIb Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, Marek Tyburski i Mateusz Tyburski, pod opieką p. Renaty Nalej.
 • Kontynuując nurt plastyczny przyjrzyjmy się fragmentom pracy o kolejnym artyście, którego autorka pracy nazywa „człowiekiem renesansu”. Mowa o p. Arturze Krajewskim, który przede wszystkim jest artystą – malarzem, ale także pisze wiersze, komponuje muzykę, organizuje happeningi artystyczne. Niewątpliwym atutem pracy jest fakt, iż jest ona dwujęzyczna, przygotowana w wersji polskiej i angielskiej. Autorką tej pracy jest Zosia Watts, uczennica kl.I Społecznego Gimnazjum STO im. Pawła Hulki – Laskowskiego w Żyrardowie.
 • Następny bohater, p. Robert Kotowicz, nie jest rodowitym żyrardowianinem, jednak mieszka tu już 18 lat i czuje się jak u siebie. Od ponad 10 lat wykonuje niecodzienny zawód medaliera, to znaczy zajmuje się projektowaniem monet i medali, upamiętniających ważne wydarzenia. Jest jedną z sześciu osób w Polsce, które wykonują modele monet okolicznościowych. Może dlatego ceniony jest przez wielu znanych ludzi, jak np. Jurka Owsiaka, dla którego to Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprojektował monetę zwaną „dwójka z dziurką”. Prace o p. Kotowiczu wykonała uczennica kl. III Społecznego Gimnazjum STO im. Pawła Hulki – Laskowskiego w Żyrardowie, Marta Walczak.
 • „ Kim jest Andrzej Korycki?” – takie pytanie w tytule swej pracy stawiają autorki monografii o tym artyście właśnie. Większość żyrardowian nie miałaby kłopotu z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie, bo kto nie pamięta wspaniałych recitali p. Andrzeja w Centrum Kultury. Zresztą potwierdzają to autorki pracy, pisząc: „Swoim głosem urzeka od małych zakątków polskich miast, poprzez sceny festiwalowe, aż po odległe USA.”. Zadebiutował na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties 83 w Krakowie, gdzie zdobył II nagrodę i od tej pory solidarnie związany jest z tym nurtem piosenki. Osobę artysty przybliżyły nam uczennice kl. IId Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, Ola Wieczorek i Natalia Łuczak, pod opieką p. Karoliny Nowakiewicz.
 • Życie sławnego artysty rzeźbiarza, taki tytuł nosi praca poświęcona p. Maksymilianowi Biskupskiemu. Jest druga z prac, którą o swoim tacie wykonał syn. P. Biskupski ma wiele krajowych i międzynarodowych osiągnięć, ale nam żyrardowianom zawsze będzie kojarzyć się z rzeźbą Prządki, stojącą przed restauracją Szpularnia. Przekonuje nas o tym uczeń kl. I Społecznego Gimnazjum STO im. Pawła Hulki – Laskowskiego w Żyrardowie, Xawery Biskupski.
 • Ostatnia praca poświęcona jest osobie naszego miejskiego poety, a mianowicie p. Jerzemu Paruszewskiemu. W poezji dostrzega dwie istotne sprawy, ma ona bawić lub wzruszać. I tak dzieje się w jego wierszach. Autor pracy próbował nawet w związku z tym zaklasyfikować p. Jerzego do kategorii: niekoniecznie lekkostrawny, romantyczny, zabawny, ale czy poetę da się zamknąć w klatce jednoznaczności? Zwłaszcza, gdy człowiek ten poza poezją ceni sobie odkrywanie nowych miejsc, podróżowanie, zwiedzanie, fotografię. Autorem tej pracy jest Paweł Kowalski, uczeń kl. I Społecznego Gimnazjum STO im. Pawła Hulki – Laskowskiego w Żyrardowie.

Laureaci

I miejsce – Joanna Żaboklicka za pracę pt. „Amazonka – opowieść o Lucynie Koryckiej

II miejsce – Kacper Piekarski za pracę o p. Arturze Kurku

Daniel Twarowski za pracę o p. Januszu Twarowskim

III miejsce – Marta Walczak za pracę o p. Robercie Kotowiczu

Zofia Watts za prace o p. Arturze Krajewskim

 

Wyróżnieni

 

Michał Mela za pracę o Filipie de Girardzie

Xawery Biskupski za pracę o Maksymilianie Biskupskim

Edyta Gawart, Sylwia Wojtczak, Agnieszka Bakalarska za pracę o Pawle Hulce – Laskowskim

Marek Tyburski, Mateusz Tyburski za pracę o p. Karolu Grabowskim

 

Listy gratulacyjne za udział

 

Natalia Łuczak, Ola Wieczorek za pracę o p. Andrzeju Koryckim

Paweł Kowalski za pracę o p. Jerzym Paruszewskim

Adrian Kozioł, Przemek Jakubowski, Tomasz Królikowski za pracę o p. Leszku Millerze

Wiola Puchalska, Magda Domańska, Krystyna Szamburska, za pracę o p. Małgorzacie Kociszewskiej