ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Tydzień ze Świętem Niepodległości w Zespole Szkół Społecznych STO
W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach nie zapomnieliśmy o Narodowym Święcie Niepodległości.
W poniedziałek 6 listopada, uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. Pawła Hulki – Laskowskiego zorganizowali uroczystość poświęconą wolnej i niepodległej Ojczyźnie, rozpoczynając w ten sposób uroczyste obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie.
W programie przygotowanym przez uczniów klasy szóstej znalazły się wiersze
i piosenki o tematyce patriotycznej, w których prezentowano uczucia związane
z wydarzeniami 1918 roku. W wierszach i pieśniach uczniowie mówili, że niepodległość jest darem naszych przodków dla dzisiejszych pokoleń Polaków i naszym obowiązkiem jest nie tylko czcić pamięć twórców Polski Niepodległej, ale również dziś dbać o naszą Ojczyznę.
Niezwykłą atmosferę tego spotkania ubarwiły piosenki patriotyczne w wykonaniu uczniów klas młodszych oraz przejmująca prezentacja instrumentalna na flet
w wykonaniu Izy z klasy czwartej oraz Marty z klasy siódmej, która na pianinie wykonała jeden z utworów F. Szopena.
Uroczystość zakończyło wystąpienie dyrektor Teresy Sitarz, która za przygotowanie uroczystości podziękowała uczniom i nauczycielom pp. Bożenie Markucińskiej, Małgorzacie Graczyk, Włodzimierzowi Graczyk i Marcinowi Fibichowi. Zwracając się do zebranych uczniów i rodziców pani dyrektor podkreśliła, że obchody Święta Niepodległości w szkole to radość z odzyskania przez Polskę niepodległości i kolejna żywa lekcja patriotyzmu.
Aby zrozumieć lepiej takie pojęcia jak patriotyzm, niepodległość, czy ojczyzna
w następnych dniach klasy młodsze uczestniczyły również w warsztatach multimedialnych
pt. „Polskie symbole narodowe” oraz „Jestem Polakiem” połączone z nauką patriotycznych piosenek. Podczas tych zajęć odbyliśmy wirtualne wycieczki do wydarzeń związanych
z powstaniem: państwa polskiego i orła białego, jako naszego godła, „Mazurka Dąbrowskiego”, jako polskiego hymnu państwowego oraz barwami biało – czerwonymi, jako symbolami czystości i waleczności poprzednich pokoleń Polaków. Kolejnym etapem tej wycieczki była podróż po Polsce od Zakopanego do Gdańska w rytm piosenki „Jestem Polakiem”.
Klasy starsze uczestnicząc w prezentacjach multimedialnych zapoznały się
z okolicznościami tworzenia państwowości polskiej w 1918 roku, walkami o granice Rzeczpospolitej, jak również ludźmi, którzy Niepodległość Polski, pomimo wszelkich dzielących ich różnic uznawali za wartość najwyższą.
Klasy najmłodsze uczestniczyły w zajęciach „Jaki znak twój? Orzeł biały!” w Muzeum Mazowsza Zachodniego.
Na szkolnych korytarzach uczniowie zapoznali się z postaciami twórców „Niepodległej”: Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Jędrzejem Moraczewskim, Ignacym Paderewskim, Wincentym Witosem, Józefem Hallerem i innych.