Aktualności

WF z klasą- realizacja zadania dodatkowego

17 lutego 2015

Wiele osób spośród nas uprawia sport. Spędzamy czas pozaszkolny na boiskach, basenach, lodowiskach, w halach i klubach sportowych, siłowniach itp. Biegamy, gramy w gry zespołowe, jeździmy na rolkach, rowerach… długo by wymieniać. Wszystko to dla zdrowia, sprawności fizycznej, ale i dla przyjemności. Kto już odkrył swą ulubioną sportową aktywność ten wie, o czym mowa.
W ramach II edycji programu WF z klasą zajęłyśmy się zadaniem „WF dla dziewczyn”. To doskonała okazja, by te z nas, które uczęszczają na jakieś fajne zajęcia pozaszkolne przybliżyły nam temat. Dzięki dziewczętom z kl. VI i I gimnazjum, niektóre z nas z pewnością zechcą przyłączyć się do wybranej aktywności.
Gimnazjalistki Basia i Julka zaproponowały nam ćwiczenia rozciągające przy muzyce. Przeprowadziły zajęcia oparte na pilates, czyli na uelastycznieniu wszystkich mięśni ciała. System pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Metoda ta przyczynia się ma do wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania (o to głównie głównie chodzi dziewczynom!) oraz obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących. Na zajęciach wykorzystałyśmy specjalne maty do ćwiczeń. Mimo, iż udział w zajęciach sportowych wymaga wysiłku, zawsze warto zrobić coś dla swojego ciała i ducha;)
Dzięki Darii z kl.I gimnazjum, zapoznałyśmy się z zumbą. Tańczyłyśmy w rytm muzyki starając się opanować podstawowe kroki. Z czasem zaczęło nam bardzo dobrze wychodzić. Skończyłyśmy wyczerpane, ale bardzo dobrze się bawiłyśmy.
Julka z kl. VI zaproponowała nam stretching. Przygotowała zestaw ćwiczeń, których celem było rozciągnięcia i uelastycznienia mięśni. Stretching łączy w sobie elementy gimnastyki i kulturystyki. Polega na krótkotrwałym napinaniu mięśnia (10-15 sek.), rozluźnianiu go (2-5 sek.) i rozciąganiu (ok. 10-30 sek). Ważny jest regularny oddech. Nie wolno też przekraczać progu bólu. Miękkie podłoże i luźny strój- to podstawa bezpieczeństwa i wygody. Dodatkowo Julka wykonała pokaz swych umiejętności akrobatycznych. Było na co popatrzeć! Wszystkie zazdrościmy jej sprawności i umiejętności.
Po zakończonym cyklu przeprowadzona została ankieta wśród uczestników. Wynika z niej, że prowadzenie zajęć przez jedna z uczennic to fajny pomysł. Z tej perspektywy łatwiej dotrzeć do innych ćwiczących i zachęcić je do wspólnego wysiłku.
Zawsze jesteśmy aktywne na zajęciach, ale ta forma była atrakcyjną odmianą!
Nie lubimy się fotografować, wolimy aktywnie uczestniczyć w lekcji. Każdy też wie, że trudno wykonać dobrej jakości zdjęcia osobom w ruchu. Udało nam się jednak wykonać kilka fotek podczas zajęć. Popatrzcie…