Aktualności

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go zrodziło plemię”

22 września 2015

image001

Uczniowie społeczniaka w ramach nagrody w konkursie ,, Start w przyszłość” na najciekawsze zajęcia realizowane w projekcie ,,Moja przyszłość” wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych” uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Torunia.
Pierwszego dnia doświadczyli uzdrowiskowej mocy Ciechocinka, zwiedzili słynne źródełko ,, Grzybek”, gdzie mogli spróbować wody solarnkowej oraz fontannę z Jasiem i Małgosią. Ciekawym punktem wycieczki były tężnie, gdzie mogli wysłuchać opowieści o walorach uzdrowiskowych miast.
Następnym zwiedzili zamek w Golubiu Dobrzyniu oraz salę tortur, gdzie poznali średniowieczne męczarnie więźniów, a potem odwiedzili źródełko szczęścia. Udali się także na końskie schody, po których rycerze w średniowieczu wjeżdżali na swoich koniach, dowiedzieli się, że legenda głosi, iż każdy kto odwróci swój wzrok na okna z tyłu, w najmniej oczekiwanym momencie, zacznie rżeć jak średniowieczny koń. W kaplicy klasztornej i sali balowej jedna z uczennic wcieliła się w ducha Anny Wazówny.
Drugiego zaś dnia uczniowie zwiedzili „Żywe muzeum piernika”, gdzie poznali sekrety przepisów na prawdziwe toruńskie pierniczki, własnoręcznie wykonali ciasteczka i upiekli je w specjalnym piecu. Na koniec wiedźma wypisała dla nich certyfikaty piernikarzy.
Świetna zabawa była w planetarium, w którym zobaczyli ciekawą prezentację na temat życia
i działalności Mikołaja Kopernika. Następnie zwiedzili orbitarium, gdzie bawili się sondą kosmiczną Woyager, a także instalacjami opowiadającymi o Ziemi, Słońcu i innych planetach.
Ostatni punktem wycieczki była katedra Najświętszej Marii Panny, w której usłyszeli legendę apokryficzną o figurze Jezusa oraz Krzywa Wieża.
Laureaci konkursu cieszą się, że mogli być na moście pancernym, przy pomniku Mikołaja Kopernika, w Żywym Muzeum Piernika i w wielu, wielu ciekawych zakątkach Torunia.