Aktualności

Deutsch –Wagen- Tour

25 marca 2014

Deutsch –Wagen- Tour w Społecznej Szkole Podstawowej nr 2 w Żyrardowie.

W 2009 roku w trasę po całej Polsce wyruszyło pięć niezwykłych samochodów oznakowanych logo „Deutsch Wagen Tour”, z których każdy wyposażony został w starannie wybrane i opracowane materiały dydaktyczne i promocyjne, mające na celu popularyzowanie  języka niemieckiego.

24 marca bieżącego roku jednym  z „Deutsch-Wagenów”  na zaproszenie nauczycielki języka niemieckiego, pani  Anny Bukowskiej, do Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO w Żyrardowie, dotarła animatorka projektu, pani Katarzyna  Żurawska i przeprowadziła  z dziećmi  wyjątkowe warsztaty.

 Zadaniem projektu „Deutsch-Wagen-Tour” jest motywowanie uczniów i inspirowanie nauczycieli. Lektorzy prezentują szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka
i w niekonwencjonalny sposób przekazują informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Organizatorzy stawiają więc na nowatorskie metody i na naukę poprzez śmiech i zabawę.

Deutsch-Wagen-Tour został nagrodzony certyfikatem „EUROPEAN LANGUAGE LABEL” – europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Działania Goethe-Institut Polen w ramach projektu Deutsch-Wagen-Tour, zostały uznane za oryginalne i nowatorskie w dziedzinie nauczania języków obcych, posiadające przy tym wymiar europejski.

Pani Anna Bukowska od czasu podjęcia pracy w Społecznej Szkole Podstawowej nr 2 STO w 2001 roku  podejmuje działania mające na celu  promowanie  języka niemieckiego oraz kraju naszych zachodnich sąsiadów.

W ubiegłym roku, również w marcu, uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Niemiecki. Podczas imprezy brali udział między innymi w konkursach, quizach. Przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne oraz przygotowywali i degustowali potrawy kuchni niemieckiej.

Kilka lat wcześniej zostało zorganizowane Boże Narodzenie po niemiecku. W tym roku przymierzamy się do Niemieckiej Wielkanocy. Wszystkie te działania mają na celu zwrócenie uwagi uczniów na istotę posługiwania się językiem obcym, na zrozumienie  innych kultur oraz na poszerzenie wiedzy
o krajach niemieckiego obszaru językowego.

Staramy się również , aby nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej językowej wiedzy
i umiejętności poza murami naszej szkoły. Kilka lat z rzędu braliśmy udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez jedną ze szkół naszego miasta pt:„ Poezja ponad granicami” i zawsze wracaliśmy z wyróżnieniami i nagrodami. W każdym roku uczniowie zgłaszają chęć udziału
w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych takich jak : Olimpus, Panda, Albus.  Tu również możemy pochwalić się dyplomami laureatów. Kiedy śledzimy losy naszych absolwentów, jest nam niezmiernie miło. Otrzymujemy informacje, że wyniesiona z naszej szkoły wiedza i umiejętności językowe umożliwiły im realizację zamierzonych celów, tj. na przykład ukończenie germanistyki, uzyskanie certyfikatów językowych, otrzymanie zagranicznych stypendiów.

W tym roku szkolnym uczniowie klas IV-VI pracują nad projektem pt. „ Wiadomości zza Odry”. Zachęcani i wspierani przez germanistkę, śledzą i wyszukują  aktualne wydarzenia z dziedziny polityki, kultury, sportu, życia gwiazd za naszą zachodnią granicą. Efekty swojej pracy na bieżąco prezentują na gazetce ściennej.

Ponadto klasa V oraz młodsi uczniowie z klas II i III przygotowali krótkie niemieckojęzyczne przedstawienia teatralne, których premiera odbyła się 24 marca. Dwa najlepsze przedstawienia wezmą udział w konkursie ogłoszonym przez Wydawnictwo Szkolne PWN- „ DaF-Kenner auf der Buhne”

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej naszej szkoły, na której zamieszczamy zdjęcia dokumentujące nasze działania.