Aktualności

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

30 kwietnia 2015

HERZLICG WILKOMMEN, HELLO, HOLA!

W roku szkolnym 2014/2015 w naszej szkole jest realizowany projekt edukacyjny Wielokulturowość – niech inni nie będą nam obcy. Jednym z zadań był Dzień języków obcych.

28 kwietnia 2015 uczniowie przystąpili pod okiem opiekunów do różnorodnych zadań i konkursów.

Po uroczystym powitaniu społeczności szkolnej przez panią dyrektor Teresę Sitarz uczniowie obejrzeli krótką bajkę w języku francuskim, przedstawioną przez gości z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Uczniowie LO będący pod opieką pani Moniki Schotkosky, nauczycielki języka francuskiego, a prywatnie mamy naszego ucznia Antoina, rozruszali nas w rytm francuskich piosenek.

Następnie młodsi uczniowie bawili się słówkami w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Były zabawy z chustą animacyjną, czytanie bajek i prace manualne.

Starsi uczniowie oraz młodzież gimnazjalna mieli trudniejsze zadania. W trzech salach lekcyjnych wyświetlane były prezentacje ukazujące zabytki, znanych ludzi, specyfikę kuchni oraz obyczaje świąteczne charakterystyczne dla Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii, co pozwoliło przybliżyć nie tylko języki, ale także kulturę tych krajów. Zadaniem uczniów było wnikliwe obejrzenie wszystkich trzech prezentacji i udzielenie odpowiedzi na pytania konkursowe.

Prezentacja slajdów w sali hiszpańskiej została przygotowana przez uczniów klas IV pod nadzorem pani Małgorzaty Niewiadomskiej, w sali angielskiej przez panie Iwonę Suchecką oraz Katarzynę Szymczak- Tryc, w sali niemieckiej przez panią Annę Bukowską. O wystrój sal zgodny z przedstawianym językiem zadbali uczniowie klas IV-VI oraz I gimnazjum wraz z wychowawcami.

Starsi uczniowie szkoły otrzymali również zadanie plastyczne. Po obejrzeniu prezentacji stworzyli w salach makiety wybranych przez siebie obiektów. Klasy VI i IVB zbudowały Big Ben, klasy IVA i V wieżę Eiffla, a gimnazjaliści makietę hiszpańskiego byka.
Kolejnym punktem programu była lista przebojów. Klasy IV śpiewały po hiszpańsku, V i VI po angielsku a gimnazjaliści wykonali „Odę do radości” po niemiecku.
Aby zmotywować uczniów a przede wszystkim zachęcić ich do nauki języków obcych, oraz podkreślić jak ważna jest ich znajomość we wspólnej Europie uczniowie klasy I gimnazjum odegrali pełne humoru scenki.

Punktem kulminacyjnym była degustacja potraw różnych kuchni europejskich. Smakołyki przygotowali uczniowie przy skromnej pomocy rodziców za co serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy także opiekunom, którzy czuwali nad organizacją i przebiegiem tego wydarzenia. Dzień ten był miłą odmianą od tradycyjnych lekcji. Jak mogliśmy zobaczyć, nauka języków wcale nie musi być nudna. Liczymy, że uda się zorganizować więcej takich atrakcji w naszej szkole.

W konkursie dla klas IV – VI + I gimnazjum zwyciężyli gimnazjaliści. W nagrodę uczniowie przez tydzień nie mają kartkówek z języków obcych.

Nad całością organizacji Dnia Języków Obcych czuwała Anna Bukowska.