Aktualności

Sobota młodych historyków

23 czerwca 2015

W bieżącym semestrze nasi gimnazjaliści mieli możliwość wybrania sobie jednego lub więcej przedmiotów w ramach Indywidualnych Planów Rozwoju, które opracowane wspólnie przez uczniów i ich nauczycieli – mentorów wzbogacały pozyskiwane na lekcjach wiedzę
i umiejętności oraz rozwijały zdolności poprzez możliwość poznania dodatkowych treści wynikających z indywidualnych zainteresowań ucznia.
Czwórka gimnazjalistów klasy I wybrała jako jeden z przedmiotów historię. W ciągu minionych miesięcy zajmowali się pod kierunkiem nauczyciela m.in. przygotowaniami do konkursów historycznych, opracowywali, a następnie prezentowali na forum klasy wyniki swoich działań z zakresu mitologii starożytnej, polskich jednostek wojskowych w II wojnie światowej, uzbrojenia polskiego wojska w historii, czy zagadnień związanych z powstaniami polskimi w XIX w. oraz historii Polski powojennej zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
W ostatnią sobotę roku szkolnego wyruszyliśmy z młodymi „historykami” do Lipiec Reymontowskich. Pogoda wprawdzie próbowała nas początkowo przestraszyć, ale poźniej było tylko lepiej. Jeśli nie odwiedzaliście wcześniej Lipiec to informujemy, że to wieś wyjątkowa, przede wszystkim pod względem ilości muzeów, są tu ich bowiem aż trzy. My odwiedziliśmy dwa z nich.
Najpierw dotarliśmy do Muzeum Czynu Zbrojnego. Tutaj zwiedziliśmy trzy sale wystawowe, w dwóch zgromadzono oprócz broni i umundurowania, wiele osobistych pamiątek i dokumentów po żołnierzach oddziałów regularnych i ruchu oporu czasu II wojny światowej. Trzecia sala poświęcona jest powojennej historii Wojska Polskiego. Zgromadzono w niej uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie, w tym również najnowsze, aktualnie używane w naszej armii.
Największe jednak wrażenie zrobiły na nas zbiory zgromadzone „pod chmurką”, szczególnie czołg T34/85. Kustosz muzeum udostępnił nam wnętrze i pozwolił wejść do środka, zająć miejsca i poczuć się załogą tego „stalowego potwora”. Każdy musiał zająć stanowiska dowódcy, kierowcy – mechanika, ładowniczego i in. Przećwiczyliśmy także wsiadanie i wysiadanie na czas. Również działo przeciwlotnicze okazało się całkowicie sprawne, zajęliśmy miejsca działonu i obracaliśmy armatą w górę i dół oraz na około.
Potem udaliśmy się do Muzeum Regionalnego im. Władysława Stanisława Reymonta. Tych, którzy nie wiedzą informujemy, że Lipce Reymontowskie, wówczas tylko „Lipce” i ich mieszkańcy są bohaterami najsłynniejszej powieści Reymonta „Chłopi”, za którą autor otrzymał w 1924 roku Nagrodę Nobla. W muzeum imienia pisarza zwiedziliśmy izby poświęcone pisarzowi, bohaterom jego powieści oraz zwyczajom ludowym Lipiec i okolic. Obejrzeliśmy zachowane urządzenia manufaktury Winklów, miejscowych właścicieli, dawne narzędzia rolnicze oraz zabudowania wiejskie sprzed wieku.

WG