Aktualności

Spektakl Kameleon

6 czerwca 2013

Szkolny teatr „Kameleon” w ZSS STO w Żyrardowie – dlaczego pojawia się i znika?

 

 Koło teatralne „KAMELEON” powołane do istnienia w roku szkolnym 2000/2001 przyjęło swoją nazwę od pierwszego wystawionego przedstawienia pt. „Przez okulary kameleona”. Szybko okazało się, że nazwa naszego teatru odpowiada sposobowi jego funkcjonowania. W zależności od zapotrzebowania uczniów na tego typu formę aktywności i w miarę pomysłów na zagospodarowanie własnego czasu wolnego przez zapisanie się do grupy teatralnej, zespół pojawia się lub znika, podobnie jak kameleon dostosowuje się do zaistniałych warunków.

W ciągu kilkunastu lat zdążyliśmy sięgnąć do mniej lub bardziej wymyślnych rodzajów sztuki teatralnej: eksperymentowaliśmy z pantomimą, teatrem lalek, teatrem cieni, aktorzy mają decydujący głos w kwestii doboru repertuaru i uczestniczą aktywnie w pisaniu scenariuszy.

 W bieżącym roku szkolnym do teatru, prowadzonego niezmiennie od chwili powołania przez panią Joannę Kowalską, zapisało się pięć uczennic z klasy piątej, które niezwykle rzetelnie i z dużą pasją podeszły do przygotowania przedstawienia na” Dzień dziecka”.  Zaplanowałyśmy zaadoptowanie dla potrzeb teatru fragm. filmu pt. ”Koralina”, napisałyśmy scenariusz, w którym pojawia się dziewczynka ze współczesności – Karolina, konfrontująca swoje życie(życie dziecka nadopiekuńczych rodziców) z sytuacją Koraliny, którą rodzice zaniedbują okazując jej zbyt mało zainteresowania i poświęcając niewiele czasu. Chciałyśmy skłonić widza do postawienia sobie kilku pytań, na które samodzielnie poszuka odpowiedzi. Spektakl pt. „Koralina kontra Karolina. Mój i nie mój świat” jedynie podpowiada brak zainteresowania dorosłych nami jest zły, podobnie zresztą jak nadopiekuńczość. Szukajcie złotego środka! – zdaje się doradzać Koralina i Karolina. Pierwszą część naszego występu stanowiła autorska koncepcja zaprezentowania wierszy Juliana Tuwima („Pstryk”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, ”Okulary”). Wiersz pierwszy wykorzystałyśmy do ekspozycji w spektaklu, czyli do zaprezentowania wszystkich występujących w przedstawieniu aktorek. Trzeciego czerwca w SSP STO teatr „Kameleon” występował dwa razy (dla uczniów klas IV-VI oraz klas 0-III). Aplauz i komentarze widzów oraz poczucie zadowolenia aktorek pozwalają mieć nadzieję, że zespół podejmie nowe wyzwania aktorskie w powiększonym składzie w kolejnym roku szkolnym.

                                                                                                                                                            Joanna Kowalska