Aktualności

Tydzień ze Świętem Niepodległości w naszej szkole.

21 listopada 2016

Tydzień ze Świętem Niepodległości

            W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach nie zapomnieliśmy o Narodowym Święcie Niepodległości.

W piątek, 4 listopada rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności po 123 rozbiorów. Aby zrozumieć lepiej takie pojęcia jak patriotyzm, niepodległość, czy ojczyzna klasy młodsze (I – III) uczestniczyły w zajęciach multimedialnych pt. „Polskie symbole narodowe” oraz „Jestem Polakiem”. Podczas tych zajęć odbyliśmy wirtualne wycieczki do wydarzeń związanych z powstaniem:  państwa polskiego i orła białego, jako jego godła, „ Mazurka Dąbrowskiego” jako polskiego hymnu państwowego  oraz barwami biało czerwonymi, jako symbolami czystości i waleczności poprzednich pokoleń Polaków. Kolejnym etapem tej wycieczki była podróż po Polsce od Zakopanego do Gdańska  w rytm piosenki „Jestem Polakiem”.

W kolejnych dniach klasy starsze szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjum zapoznały się z okolicznościami tworzenia państwowości polskiej w 1918 roku, walkami o granice Rzeczpospolitej, jak również ludźmi, którzy Niepodległość Polski, pomimo wszelkich dzielących ich różnic uznawali za wartość najwyższą.

Na szkolnych korytarzach możemy zapoznać się z postaciami twórców „Niepodległej”: Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Jędrzejem Moraczewskim, Ignacym Paderewskim, Wincentym Witosem, Józefem Hallerem i. in.

Ukoronowaniem tego niezwykłego tygodnia w szkole będzie uroczystość całej społeczności, ale  o tym potem