Aktualności

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

8 października 2013

logo_efs-mazowsze

 

 

Po kilku dniach z przyjemnością wracamy pamięcią do trzydniowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie. Każdy etap podróży wzbogacał wiedzę uczniów i przynosił wiele niezapomnianych wrażeń. Wycieczka była nagrodą dla Laureatów Konkursu „Start w przyszłość” na najciekawsze zajęcia realizowane w ramach projektu „Dziecięca akademia przyszłości”. Do wyróżnionych dzieci dołączyli uczniowie z klas: drugiej, piątej i szóstej.

Pierwszym punktem wycieczki był Jurajski Park w Bałtowie rozciągający się na powierzchni 5 hektarów. Uczniowie spacerowali z przewodnikiem wokół makiet dinozaurów naturalnej wielkości. Zwiedzili Muzeum Jurajskie, gdzie oglądali zachwycające minerały. W bałtowskim oceanarium, dzięki nowoczesnej technologii 3D dzieci dowiedziały się , jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Najwięcej emocji czekało uczniów na „bałtowskim safari”. Zwiedzali zwierzyniec jeżdżąc specjalnym schoolbusem wśród zwierząt kopytnych, które zaglądały im w oczy przez szyby. D

zieci obejrzały zwierzyniec dolny, zakupiły pamiątki, świetnie bawiły się na placu zabaw urządzonym w stylu jaskiniowców. Następnie uczniowie przejechali do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie zwiedzali wystawy starej porcelany. Dzieci zapoznały się z procesem produkcji figurek porcelanowych i włączały się w drobne czynności obróbki porcelany. Pod kierunkiem instruktora uczniowie własnoręcznie wykonali róże z plastycznej masy porcelanowej, zabrali je do wypalenia w domowych piekarnikach. Na pożegnanie dzieci otrzymały pamiątkowe, porcelanowe kubeczki.

W poniedziałek, około godziny 9 uczniowie powitali panią przewodnik, która bardzo szybko zaskarbiła sobie ich sympatię opowiadając dużo ciekawych „bajeczek” i legend. Wycieczkowicze wjechali kolejką na Święty Krzyż. Na Łysej Górze, 595 m n.p.m. kilka godzin zwiedzali klasztor, kupowali pamiątki i chronili się przed ulewnym deszczem. Kiedy przechodzili na gołoborze, deszcz już prawie nie padał, ale przed nami rozciągała się gęsta mgła. Nawet pani przewodnik powątpiewała, czy uda się podziwiać świętokrzyskie pejzaże. Tymczasem nagle, jak w romantycznym teatrze mgła rozsuwała się punktowo, odsłaniając jak zza kurtyny kolejne, ostro zarysowane widoki. Uczniowie nie dowierzali własnym oczom. Kiedy na gołoborzu skończyli sesję zdjęciową, przejechali do Świętej Katarzyny, a następnie przeszli do źródełka Świętego Franciszka, gdzie pani przewodnik opowiadała ciekawe legendy. Potem dzieci zwiedzały ruiny zamku w Bodzentynie.

Ostatniego dnia uczniowie wyruszyli do Kielc, gdzie zwiedzali muzeum zabawek. Szczególnie podobało im się to, że wiele z nich można było dotykać i pobawić się nimi. W muzeum wyraźnie zaznaczony był podział na zabawki z przeznaczeniem dla dziewcząt i chłopców. Każdy chciał sfotografować się z Misiem Uszatkiem. Z muzeum zabawek w Kielcach uczestnicy wycieczki przejechali przez Chęciny do jaskini Raj, jednej z najpiękniejszych jaskiń naciekowych w Polsce. Na wielu etapach wycieczki: w dinoparku, w Żywym Muzeum Porcelany, a także w jaskini Raj uczniowie wykazywali się rozległą wiedzą o otaczającym świecie i ujawniali szczegóły swoich rozlicznych zainteresowań. Ostatnim punktem programu trzydniowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie, było spotkanie z dębem Bartkiem – najpotężniejszym drzewem w Polsce, pomnikiem przyrody, który zadziwia swoją wielkością i oryginalnym kształtem.

W Żyrardowie na uczniów czekali rodzice, dzieci miały wiele do opowiedzenia po wycieczce, która dostarczyła im niezapomnianych i ciekawych wrażeń i która na długo pozostanie w ich pamięci.

Dorota Gogolewska,  Małgorzata Graczyk, Małgorzata Klepacz ,
Joanna Kowalska,, Renata Król, Iwona Suchecka